jakie są różnice w naukach pomiędzy szkołami i jak powstał świat?

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Kejter
Posty: 12
Rejestracja: śr maja 01, 2019 12:50
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak
Lokalizacja: Wronki

jakie są różnice w naukach pomiędzy szkołami i jak powstał świat?

Nieprzeczytany post autor: Kejter »

Witam wszystkich.

Zaznaczam że jestem początkujący i mam dużo pytań. Część z nich okaże się pewnie trywialnych, ale oprócz książek, jest to dla mnie jedno z nielicznych miejsc żeby zasięgnąć jakichkolwiek wiadomości.

A żeby było jeszcze trudniej, mieszkam w małym miasteczku, więc otoczenie jak się dowiedziało że interesuję się innym system to stałem się celem lekkich żartów z religii i ofiarą ciągłych testów, np. Ty się nie denerwuj bo Ci budda nie pozwala.

Ale do brzegu...

Różne odłamy Buddyzmu... Theravada, Mahajana, Zen, itd.
Różnią się miedzy sobą, z tego co zauważyłem m.in. sposobami praktyki.
Nie pytam, która lepsza, bo to temat rzeka, ale trudno mi zdecydować jaką drogą iść.
Czy da się określić w skrócie różnice w samych naukach? Wszystkie dotyczą Czterech Szlachetnych Prawd... ale jednak...

Druga sprawa - czytałem Agganna Sutta, w nadziei że jakoś mi się rozjaśni temat początku świata według Buddyzmu.
Na forum jest wątek na ten temat Jak według buddyzmu powstał świat?? ale kończy się średnio.
Awatar użytkownika
Damian907
Posty: 809
Rejestracja: pn paź 13, 2008 15:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ta sama co na początku.
Lokalizacja: Kielce

Re: jakie są różnice w naukach pomiędzy szkołami i jak powstał świat?

Nieprzeczytany post autor: Damian907 »

Kejter pisze: śr cze 19, 2019 11:48

Druga sprawa - czytałem Agganna Sutta, w nadziei że jakoś mi się rozjaśni temat początku świata według Buddyzmu.
Na forum jest wątek na ten temat Jak według buddyzmu powstał świat?? ale kończy się średnio.
Cześć,

Dlaczego uważasz że świat musiał kiedyś nie-istnieć i dopiero potem "powstać"? Dla buddyzmu, jak i dla całej duchowości Indii, charakterystyczna jest koncepcja wielu wielkich wybuchów oraz cyklicznego wszechświata, który w zasadzie istnieje od niemającego początku czasu.

Pozdrawiam,
Damian
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: jakie są różnice w naukach pomiędzy szkołami i jak powstał świat?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witam

Kejter pisze: śr cze 19, 2019 11:48Czy da się określić w skrócie różnice w samych naukach? Wszystkie dotyczą Czterech Szlachetnych Prawd... ale jednak...
możesz swobodnie sam porównać różne szkoły na podstawie ich poglądu i podejścia do praktyki i wystarczy do tego bogini wiki - a linki masz podane tutaj: Podstawowe informacje na temat buddyzmu.
Kejter pisze: śr cze 19, 2019 11:48(...) Na forum jest wątek na ten temat Jak według buddyzmu powstał świat?? ale kończy się średnio.
nie tylko w tym temacie ta kwestia była omawiana - w wielu innych tematach na forum takoż. np: Jak powstał wszechświat?, Dlaczego zaczęło się "ego", itd

pozdrawiam
:14:

ps
tytuł Twego tematu zmieniłem
przypominam: ''- Tytuł tematu, powinien być związany z treścią, którą chcesz w nim zawrzeć.'' reg. forum - a Twój tytuł: ''Pierwsze pytania początkującego'', nie mówi nic o treści
przypominam też :) że możesz swobodnie kontynuować dany wątek /gdy np nie jest dla Ciebie satysfakcjonujący/, jak choćby: ''Jak według buddyzmu powstał świat??'' /i tym samym nie dublując go nowym tematem/
.
dane :580:
Kejter
Posty: 12
Rejestracja: śr maja 01, 2019 12:50
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak
Lokalizacja: Wronki

Re: jakie są różnice w naukach pomiędzy szkołami i jak powstał świat?

Nieprzeczytany post autor: Kejter »

kunzang pisze:tytuł Twego tematu zmieniłem
Dziękuję, przepraszam za zamieszanie.
kunzang pisze: przypominam też że możesz swobodnie kontynuować dany wątek /gdy np nie jest dla Ciebie satysfakcjonujący/, jak choćby: ''Jak według buddyzmu powstał świat??'' /i tym samym nie dublując go nowym tematem/
Rozumiem.

Ale do brzegu.
Dziękuję za ten link:
kunzang pisze:a linki masz podane tutaj: Podstawowe informacje na temat buddyzmu.
Taki zbiór jest super, dzięki temu łatwo doszukać informacje na temat każdej szkoły.

Niestety pewne wątpliwości zostały. Ale mam nadzieję że z czasem się rozwiążą.
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: jakie są różnice w naukach pomiędzy szkołami i jak powstał świat?

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Ty się nie denerwuj bo Ci budda nie pozwala.
To jeszcze z gatunku niewinnych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”