Shangpa Kagyu

zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

napisze ktoś na ten temat?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Pozdrawiam
zyptse pisze:napisze ktoś na ten temat?
Mógłbyś spróbować? :roll: :)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

Ja tylko w kontakcie korespondencyjnym jestem...

Ładnych parę latek temu pojechałem bardzo zdeterminowany na nauki do lamy z tradycji Shangpa do Krakowa. Później ten lama został zaproszony do Poznania i uczestniczyłem w części jego pobytu. M.in. brałem udział w prywatnym posiłku z nim u osoby, u której się zatrzymał. Przed jednym z wykładów szamotałem się też przy budowie tronu... Udzielałem się jednym słowem...
Na tym prywatnym spotkaniu przez moment bylem z nim sam w jednym pomieszczeniu. Wyciągnął teksty i zaczął coś recytować. Z powodu, którego nie do końca rozumiem uznałem, że coś jest nie tak, zaśmiałem się niezręcznie i wyszedłem, żeby nie powiedzieć, wybiegłem, do sąsiedniego pokoju. W tym momencie pozostali pobiegli do lamy.
Następnego dnia chciałem pojechać na następne spotkanie. Było to dla mnie z jakiegoś powodu dużym wysiłkiem, a gdy okazało się, że linia tramwajowa padła i że nie zdąże, to się poddałem.
Później był jeszcze wykład. Pamiętam, że po wykładzie podszedłem do lamy, który był jeszcze na tronie, popytałem o prywatne sprawy dotyczące praktyki, jaką metodę obrać itd. Później siedziałem przyklękując na jednym kolanie (mam nadzieję, że właściwym, bo to "sawuar wiwr" też określa :wink: ) z pochyląną głową. Lama chciał mnie chyba pobłogosławić swoim różańcem, ale podniosłem głową pokazując, że nie chcę.

Później chodziłem po innych grupach: Wróciłem do Mumon-kai, u których "walczyłem" przez jakiś czas wcześniej i których opuściłem mówiąc, że "ich droga nie jest dla mnie". Później medytowałem w Misji Buddyjskiej i Związku Buddystów Czan. W międzyczasie zmagałem się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Trochę ponad rok temu napisałem do dzumki na adres podany na stronie www.shangpa.pl z prośbą o odostępnienie tekstu do praktyki, do której dostałem inicjację od lamy o którym pisałem wyżej. Dzumka upewnił się, że nie kituję i przez rok był uprzejmy odpowiadać na moje pytania dotyczące tej praktyki. Skontaktował się też z lamą Joanną Grelą, która powiedziała, że mogę tą praktyką wykonywać. Była propozycja, żebym ją odwiedził, jeśli chcę, ale z różnych przyczyn na razie w sposób "formalny" nie jeżdżę do lamów i na wspólne medytacje. "Nie wychylam się", mówiąc ogólnie.

Tak więc od trochę ponad roku jestem mniej lub bardziej Shangpą. W każdym razie w tej tradycji wykonuję codzienną praktykę i zamierzam ją kontynuować.

Nie wiem, czy takie prywatne historyjki też są tutaj na temat, ale może coś komuś wyjaśnią. Jakby co, to można do kosza, nie obraże się :)

Pozdrawiam,
zyptse
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

Z formalnych spraw, to ośrodek Shangpy w Katowicach działa pod parasolem Misji Buddyjskiej, opat: Joanna Grela ( info na misja.mahajana.net )
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

Jak już się rozkręciłem, do dorzucę jeszcze trochę informacji:

Nauczyciel: Lama Joanna Grela odbyła dwa czteroletnie odosobnienia, doktoryzowała się też na Uniwersytecie Jagiellońskim, Wydział Filozoficzny, Instytut Religioznawstwa. Temat pracy obejmował analizę kultu strażników w Buddyzmie Tybetańskim na przykładzie Sześcioramiennego Mahakali. Praca obejmuje też inne formy Mahakali i istot pełniących rolę strażników, a także tło filozoficzne i in. Wydanie książkowe: Joanna Grela, Mahakala, sześcioręki strażnik w buddyźmie tybetańskim.

Aktywności: Wysiłkiem śląskich shangpów powstała w Pleśnicy Stupa Pojednania. Ceremonia poświęcenia odbyła się 13 lipca 2003.
Shangpa.pl ma też swoje forum (jak na razie praktycznie nie używane przez forumowiczów): Forum

Bibliografia Shangpy:
1. Kalu Rinpocze Podstawy Buddyzm Tybetańskiego, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2005, ISBN 83-7301-555-8, cena 32 zł.
2. Nicole Riggs Like An Illusion: Lives of the Shangpa Kagyu Masters, Dharma Cloud Press. 2002, ISBN: 0-9705639-06, info; podobno zawiera trochę błędów, ale może i tak warto przeczytać.
3. Jamgon Kongtrul, transl. by Ngawang Zangpo Timeless Rapture: Inspired Verse from the Shangpa Masters, Snow Lion 2003, ISBN 1559392045,
Dostępne w empiku, cena 118,99zł
4. Joanna Grela Mahakala. Sześcioręki strażnik w buddyzmie tybetańskim, ? 2005, ISBN 83-242-0453-9, było dostępne tutaj: Księgarnia Universitas (nakład wyczerpany)
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

Na stronie www.shangpa.pl jest podane konto bankowe, na które można udzielać wsparcia na budowę ośrodka trzyletnich odosobnień, które mają się rozpocząć w 2008 roku. Jeżeli ktoś chce przyczynić się do powstania ośrodka, to informacje o potrzebie wsparcia, głównie finansowego, są u dołu strony tytułowej.

Pozdrawiam
zyptse
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

Internetowe źródła na temat Shangpy:
1. Chennian Booklet no. 106: Shanpa Kargyu Golden Dharmas. Part I: Lineage & Outline
2. Chennian Booklet no. 107: Shanpa Kargyu Golden Dharmas. Part II: Non-death Yoga
3. Wikipedia.pl: hasło "Shangpa"
4. Wikipedia.pl: hasło "Khjungpo Naldzior"
5. Wikipedia.pl: hasło "Niguma"
6. Wikipedia.pl: hasło "Sukhasiddhi"
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

Bibliografia Shangpy:
ad 4:
{4. Joanna Grela Mahakala. Sześcioręki strażnik w buddyzmie tybetańskim, ? 2005, ISBN 83-242-0453-9, było dostępne tutaj: Księgarnia Universitas (nakład wyczerpany)}
Można ją jeszcze dostać na Allegro.pl w dziale: Allegro > Książki i komiksy > Książki tematyczne > Religie > Buddyzm; z wyszukiwarki chwyta po wpisaniu "mahakala". Adres aktualnej aukcji: tutaj, cena poprzez "kup teraz": 19,90 zł + 7 zł kosztów przesyłki.
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

Internetowe źródła na temat Shangpy:
7. Kalu Rinpocze 100 000 mantr. Doskonała droga do wielkiej szczęśliwości.: tutaj (na www.tsering.wroclaw.pl) i tutaj (na www.tendrel.za.pl)
8. Wikipedia.pl: hasło "Kalu Rinpocze"
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Bardzo wszystkim polecam korzystanie z nauk i personalnego kontaktu z Joasią. Ci z Krakowa niech się wybiorą na jej wykłady . Szczegóły tu:
tu
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

Bibliografia Shangpy:
ad 4: (Joanna Grela Mahakala. Sześcioręki strażnik w buddyzmie tybetańskim, Universitas 2005, ISBN 83-242-0453-9)
Wygląda na to, że oprócz na Allegro za 19,90 zł, można też kupić na stronach www.racjonalista.pl, cena 35 zł. Dzięki, Milarepa, za podanie tego linku na forum GARUDA - "Czy tradycja duchowa Tybetu Jungdrung Bon jest buddyzmem?"
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam

Czy któryś z redaktorów, lub może Ty - Zypste - podjąłby się opracowania /na podstawie powyższych informacji/ tekstu dla portalu o tej szkole?

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
dzumka
Posty: 22
Rejestracja: czw mar 04, 2004 10:49
Tradycja: Dharma
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: dzumka »

O linii szangpa informacje są TUTAJ jesli ktoś ma pytania odnośnie Szangpy może pisać na adres shangpa@shangpa.pl
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: jw »

dzumka pisze:O linii szangpa informacje są TUTAJ jesli ktoś ma pytania odnośnie Szangpy może pisać na adres shangpa@shangpa.pl
Jest dokładnie tak, jak napisałeś.

Przyznam, że nie rozumiem za bardzo celowości tak szeroko zakrojonych i ambitnych planów opisywania na tym forum buddyjskich wspólnot :roll: Każda wspólnota przedstawia siebie, tak jak potrafi najlepiej i to jest chyba dla zainteresowanego buddyjską praktyką rzecz wystarczająca? Myślę, że ludzie potrafią sami ocenić, co im "leży" a co nie :wink: A jeśli ktoś chciałby pokusić się o jakiś opis w celach naukowych, to z pewnością jest to świetny pomysł na pracę magisterską z socjologii, kulturo- albo religioznawstwa.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
jw pisze:Przyznam, że nie rozumiem za bardzo celowości tak szeroko zakrojonych i ambitnych planów opisywania na tym forum buddyjskich wspólnot :roll:
Marek pisze: W ramach inicjatyw związanych z portalem

Zrobimy dział Buddyzm w Polsce w którym będą umieszczone krótkie charakterystyki formalnych i nie formalnych grup buddyjskich w Polsce, wskazane aby taki opis był opisem zewnętrznym w miarę możliwości obiektywnym a nie skopiowanym ze strony opisywanej grupy. Zapraszam do publikowania opisów w topicku

http://forum.medytacja.net/phpBB2/viewforum.php?f=42

Po wypracowaniu ostatecznej wersji na bazie dyskusji, zostanie ona opublikowana w PORTALU
Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: jw »

Już kiedyś czytałem tą informację Marka, ale nadal nie rozumiem celowości tworzenia na buddyjskim portalu takiej "w miarę możliwości obiektywnej" charakterystyki :lol: Marek nic nie napisał PO CO to robić. Poza tym, czy to ma być wypadkowa umieszczanych na forum opinii? Od jakiej liczby opinii uznalibyście, że dysponujecie reprezentatywnymi danymi, żeby stworzyć "w miarę możliwości obiektywną" charakterystykę?
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Veniu
Posty: 21
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 13:49

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: Veniu »

Zgadzam się z Jarkiem.
Obawiam się, że forumowe opisy poszczególnych wspólnot będą przede wszystkim emocjonalne, co już dało się wyczuć. Ktoś coś lubi, a inny się zraził. Może lepszym pomysłem byłoby opracować kryteria/hasła wokół których poszczególne szkoły zostaną opisane.

Tradycja, nauczyciel, historia szkoły, linia przekazu?, adres ośrodków, rodzaj praktyk/odosobnień, (pokłony, śpiewy-jeżeli tak to jakie), składki, itp

Obraz będzie jasny, możliwy do sprawdzenia.

Powstrzymałbym się od "kontrowersji", gdyż buddyjskie forum dyskusyjne w mojej opinii nie jest pralnią ani serwisem typu plotki.pl na roztrząsanie tego typu spraw. A jeżeli już to robimy, to dajmy prawo osobie/szkole o której mowa do ustosunkowania się do danej kwestii, by luźno rzucanych haseł, że coś jest "kontrowersyjne", bądź jest opinią danej szkoły (co się niestety zdarzało) nie zostawiać na forum :)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Veniu pisze:Tradycja, nauczyciel, historia szkoły, linia przekazu?, adres ośrodków, rodzaj praktyk/odosobnień, (pokłony, śpiewy-jeżeli tak to jakie), składki, itp
Coś takiego powstało jakiś czas temu i jest na forum: ''Portal Budda PL''. Zaproponował to Zyptse i to, stało się schematem na bazie którego owe opisy mają powstać.
Zyptse pisze: 1. Nauczyciel(e), linia przekazu. Czy wiarygodność lini przekazu jest do zweryfikowania.
2. Jak częsty i jak bliski jest kontakt grupy z jej nauczycielem.
3. Sposób praktykowania - na co stawia się nacisk na wspólnych spotkaniach, jakie są kwestie formalne.
4. Czy grupa udziela się społecznie, organizuje jakieś akcje charytatywne itp. - czyli jaka jest sytuacja społeczna grupy, jej miejsce w społeczeństwie, jeśli je można konkretnie określić.
5. Atmosfera - tu mogły by się wypowiadać osoby które wpadły nawet na kilka spotkań. Jest to kwestia osobista, ale być może da jakiś kontekst dla opisu charakteru grupy.
6. Poziom "niesekciarstwa" - w jak dużym stopniu grupa jest otwarta na kontakty z innymi grupami itp. Trochę kłopotliwy temat, ale lepiej, jak ktoś idzie do takiej zamkniętej grupy wiedząc, że inne są bardziej "towarzyskie". Jak się zrazi, to nie do całego buddyzmu.
7. Czy grupa jest zarejestrowana jako związek wyznaniowy; ogólnie jaki jest status prawny grupy. Zdaje się, że są osoby, które to interesuje, w każdym razie ci, co są zarejestrowani, nieraz tą informację podają.
Pozdrawiam
kunzang
Gak Song
Posty: 196
Rejestracja: śr sty 18, 2006 09:55
Lokalizacja: Szczecin

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: Gak Song »

hello :)
A ja sie nie zgadzam :P........wcale ;)
Osobiscie sadze , ze nie ma nic niestosownego w opisywaniu wspolnot, grup, zwiazkow przez pryzmat wlanego doswiadczenia - nawet kiedy wchodza w to emocje czy osobiste preferencje . Oczywiscie , jesli nie przeradza sie to w zwykle , niczym nieuzasadnione szkalowanie , a nie widze w tutejszych postach opinii winikajacych z gniewu czy innych marnych pobudek . Sa ludzie , ktorym osobiste " oswiecenie " dalo mandat do misjii dla dobra ludzkosci ...a takie sprawy jak mistrz , linia przekazu , wlasciwy kierunek i forma czy tez zwyczajny zdrowy rozsadek schodza na dalekie tlo . Patologie wystepuja w kazdych dziedzinach i niekoniecznie wszystko z szyldem " buddyjskie " musi byc zdrowe dla ludzkiej istoty . Wiec po pierwsze trzezwy umysl , po drugie dobre zaplecze do kultywowania buddyjskiej sciezki ...a tego nie daje kazdy i wszedzie ... Ludzkie szczescie to nie banany , ktorymi kazdy moje lepiej lub gorzej handlowac ,a oszukiwanie ludzi jest niedopuszczalne !
Pozdro ;)

GS
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: jw »

Gak Song pisze:Osobiscie sadze , ze nie ma nic niestosownego w opisywaniu wspolnot, grup, zwiazkow przez pryzmat wlanego doswiadczenia - nawet kiedy wchodza w to emocje czy osobiste preferencje .
Też uważam, że w takim opisywaniu nie ma niczego niestosownego. Gorzej, jeśli ktoś usiłuje na podstawie takich emocjonalnych opinii zbudować jakiś "w miarę możliwości obiektywny opis" sugerując, że efekt jego pracy jest tym opisem NAJBARDZIEJ "w miarę możliwości obiektywnym" ze wszystkich innych.

Jeśli z góry zakłada się, że przyszły efekt takiej pracy będzie tylko "w miarę możliwości obiektywny", to jaki jest sens i cel tej roboty? Przy opracowywaniu charakterystyk poszczególnych grup buddyjskich skupiłbym się raczej na rzeczach czysto formalnych, co do których istnieje zgoda, i które są poparte tym, co można określić jako intersubiektywnie sprawdzalne fakty, a nie na tym, co przynależy raczej do czysto subiektywnych odczuć, wrażeń i indywidualnych preferencji. Wiesz co by się działo, jakby na podstawie dziecięcych opinii o mleku stworzyć "w miarę mozliwości obiektywną" encyklopedyczną charakterystykę mleka? :lol:
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
adi
Posty: 88
Rejestracja: pt kwie 25, 2003 19:55
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: adi »

Podobne metody pracy zastosował np Portal Wikipedia. Trudno mi ocenić, czy hasła buddyjskie w niej zawarte są obiektywne czy tylko "w miarę mozliwości obiektywne". Również portal E-Budda, ma prawo stworzenia jakiejś swojej wizji, czy ułożenia w nim konkretnej "zawartości". Ta treść budowana jest na bazie osób dyskutujących min na tym formu posiadających własne subiektywne opinie w danej kwestii.

Nic nie stoi na przeszkodzie aby czytelnik informacji szukał w rozmaitych źródłach - istnieją rózne portale i strony. Portal Budda będzie zawierał akurat tego typu informacje i nic poza tym. To po prostu jedno ze źródeł dostepnej informacji - czy obiektywnej? czy tez tylko w miarę obiektywnej?? Nie wiem... ocena ma należeć do internauty.

Pytanie czy lepiej aby dzieci miały opinię, czy też jej nie miały?? :)

Chyba zastosowałes Jarku troche dziwne kryteria. Ludzie piszacy na tym forum, to nie dzieci i chyba mogą wyrażać poglady i tworzyć "encyklopedię", nawet jeśli nie sa naukowcami. Bedzie to tylko encyklopedia Portalu, a nie źródło naukowe dla szkół.
Czasem i diabeł się rozanieli...
Awatar użytkownika
fenikt
Posty: 210
Rejestracja: czw lis 13, 2008 15:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: fenikt »

miluszka pisze:Bardzo wszystkim polecam korzystanie z nauk i personalnego kontaktu z Joasią. Ci z Krakowa niech się wybiorą na jej wykłady . Szczegóły tu:
tu
Witam miluszko,

Twoja wypowiedz moze wprowadzac troche w blad. Sam jestem studentem KPSC i uczeszczam na kurs dr Joanny Greli pt. "Kultura i religie Tybetu". Owszem Pani dr ma tytul lamy, aczkolwiek z bezposredniej rozmowy z nia, zrozumialem, ze nigdy nie nauczala dharmy i raczej nie zamierza. Ale oczywiscie z pewnoscia bedzie sluzyc rada w wielu tematach zwiazanych z buddyzmem i Tybetem.

Wszystkiego dobrego. :padam:

EDIT:
oj przepraszam ze odgrzebalem jakis stary temat, taki juz mam zwyczaj, ze rzadko patrze na daty postow...
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

fenikt pisze:oj przepraszam ze odgrzebalem jakis stary temat (...)
To stary temat fakt, ale cały czas aktualny - nie masz za co przepraszać.
.
dane :580:
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Joasia nie uczy w sposób formalny, ale wiem,ze wielu osobom udzielała pomocy w indywidualnych sprawach i wielu rzeczy można się od niej dowiedzieć. Ale faktycznie, nie naucza np jak Rinczen organizujac formalne wykłady w ośrodku lub objeźdżajac inne miasta.
Awatar użytkownika
fenikt
Posty: 210
Rejestracja: czw lis 13, 2008 15:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: fenikt »

No wlasnie, a widzisz ja juz mialem nadzieje, ze mialem idealnego nauczyciela pod nosem :D
All laid back and stuff...
Awatar użytkownika
dzumka
Posty: 22
Rejestracja: czw mar 04, 2004 10:49
Tradycja: Dharma
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: dzumka »

fenikt pisze:No wlasnie, a widzisz ja juz mialem nadzieje, ze mialem idealnego nauczyciela pod nosem :D
Bo masz idealnego nauczyciela pod nosem.
To że lama nie organizuje wykładów i nie naucza w sposób formalny, nie oznacza że się nie możesz od niego uczyć.
Awatar użytkownika
fenikt
Posty: 210
Rejestracja: czw lis 13, 2008 15:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: fenikt »

Nie do konca, Pani Grela powiedziala, ze formalnie, czy nie formalnie nie naucza, moze ew. sluzyc rada.
All laid back and stuff...
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

fenikt pisze:Nie do konca, Pani Grela powiedziala, ze formalnie, czy nie formalnie nie naucza, moze ew. sluzyc rada.
I co... poprosiłeś Ją o jakieś rady? :)
.
dane :580:
Awatar użytkownika
fenikt
Posty: 210
Rejestracja: czw lis 13, 2008 15:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: fenikt »

Tak, spytalem sie dokladnie o to co Was, w innym temacie, podala mi namiary na goscia zajmujacego sie dzogczen, spytalem ja o osobista opinie na temat sprawy z Karmapa, powiedziala, ze sprawa jest prosta - uznaje to co powiedzial Dalaj Lama (moim zdaniem tak prosta to to nie jest ;) ) i w zasadzie tyle. Zapytalem o shangpa kagyu, powiedziala, ze na nastepnym wykladzie bedzie szczegolowo omawiac wszystkie tradycje kagyu.
All laid back and stuff...
Awatar użytkownika
KimLee
Posty: 47
Rejestracja: pn wrz 08, 2008 03:37

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: KimLee »

W poprzednim topiku napisales , ze idziesz do Kwan Um w Kraku. Na Dzogczen praktyke tez idziesz?
---------
edit
--------
szkoda,że to nieaktualne kontakty.to mnie zainteresowało bardzo
Awatar użytkownika
fenikt
Posty: 210
Rejestracja: czw lis 13, 2008 15:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: fenikt »

Nie dzwonilem jeszcze pod numer podany mi przez Pania Grele, ale z tego co zrozumialem, to nie ybla pewna czy istnieje w tej chwili w krakowie jakas grupa praktykujaca dzogczen, wiecej mam sie dowiedziec dzwoniac pod ten numer, jesli tylko czegos sie dowiem z pewnoscia tu napisze.

Poki co wybieram sie do osrodka Zen Kwan Um, a takze chcialbym dowiedziec sie czegos wiecej na temat szkoly Szamara Rinpocze, ktora niestety w Polsce nie ma osrodkow, ale ktos tu napisal ze w tej szkole praktykuje, czekam na wiecej informacji, bo daze Szamarpe naprawde ogromnym szacunkiem i chetnie zostalbym uczniem w Jego szkole, nawet jesli oznacza to opowiedzenie sie za konkretnym Karmapa ;)

Pozdrawiam
All laid back and stuff...
Awatar użytkownika
KimLee
Posty: 47
Rejestracja: pn wrz 08, 2008 03:37

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: KimLee »

Ja odpadam jesli chodzi o buddyzm Bon, kk i Kwan Um. Czytam właśnie o dzogczen na jednej stronie.
Awatar użytkownika
fenikt
Posty: 210
Rejestracja: czw lis 13, 2008 15:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: fenikt »

Z tego co wiem to to dzogczen praktykowane w Polsce ma rowniez elementy Bonu.
All laid back and stuff...
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

proszę :) o nie offowanie - ten temat odnosi się do tradycji Shangpa Kagyu
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

Shangpa (albo Szangpa) - jedna z dwóch pierwotnych linii Kagyu, jednej z czterech głównych tradycji buddyzmu tybetańskiego. Najważniejszym współczesnym przedstawicielem tej tradycji był Kalu Rinpocze (1905-1989), jeden z najwybitniejszym mistrzów Kagyu w XX wieku.

Tradycję Szangpa założył Khjungpo Naldzior (wg legend 918-1079). Khjungpo Naldzior studiował w Tybecie tradycje Bon i Dzogczen a następnie wyruszył do Nepalu, gdzie spotkał aczarię Sumati. Został tłumaczem i powędrował do Indii, gdzie wg legend studiował pod kierunkiem stu pięćdziesięciu nauczycieli. Został mistrzem doktryn ezoterycznych i egzoterycznych oraz medytacji.

Jego najważniejszymi nauczycielami byli Sukhasiddhi, Rahulagupta i Niguma, partnerka Naropy. Wiele przekazów według legendy otrzymał bezpośrednio od dakiń. Najsłynniejszymi uczniami Khjungpo Naldziora byli Mehu Tonpa, Mogczokpa i Szang Gomczo Senge. Jeden z mistrzów tej szkoły, Buton Rinczen Drup, przekazał Congkhapie linię uhjasamada tantry Curtona Łangi Dordże.

Główne praktyki Szangpa Kagyu to tantry Mahakali, Czakrasamwary, Hewadżry, Guhjasamadży i Mahamai, Mahamudra oraz sześć doktryn Nigumy. Wszystkie praktyki od Nigumy określa się "złotymi dharmami" z powodu tego, iż Khjungpo Naldzior podczas każdej wyprawy do Indii ofiarowywał złoto za otrzymane nauki. Porównuje się je do drzewa. Korzeniem tego drzewa jest sześć jog Nigumy, pniem jest mahamudra. Trzy gałęzie to trzy integracje. Chodzi w nich o to, żeby doświadczenie zdobyte dzięki praktyce sześciu jog i mahamudry, zintegrować z codziennym życiem. Później są dwa kwiaty: biała i czerwona dakini. Następnie jest owoc, stan buddy: nieśmiertelność umysłu i brak błędu.

Zrodlo: http://pl.wikipedia.org/wiki/Shangpa


Strona Shangpa Kaguy w Polsce: http://shangpa.pl/
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Shangpa Kagyu

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

Ponadto:

Praktyki szkoly Szangpa Kaguy sa praktykowane rowniez w ramach Karma Kamtzang w Polsce - http://www.benchen.org.pl/
Odnosnie jakichkolwiek watpliwosci dot. tej tradycji mozna smialo pytac Lame Rinczena. W Grabniku znajduje sie komplet wszystkich nauk i praktyk Szangpa Kaguy (po tybetansku)

Jak wiadomo Czcigodny Tenga Rinpocze jest mistrzem wielu tradycji w tym szczegolnie jest mu bliska tradycja Szangpa - polecam przeczytac zyciorys Tengi Rinpocze. W klasztorze Benchen w Nepalu wykonywane sa tradycyjne odosbnienia zarowno w tradycji Naro jaki i Nigu.


Lama Joasia Grela jak rowniez Lama Adam Grela obecnie nie nauczaja na szeroka skale. Mozna jednakze kontaktowac sie z nimi za posrednictwem Slaskiej Sanghi.

pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”