Lama Ole Nydahl

Nauczyciele Buddyzmu Tybetańskiego
Awatar użytkownika
Karma Jesze
Posty: 271
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 15:10
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: Karma Jesze »

:oops:
sorki, śpieszyłem i nie byłem zbyt dokładny w czytaniu postów.
Praktykuj prawość poprzez trzy bramy!
Reflection
Posty: 18
Rejestracja: pn sie 28, 2006 11:36

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: Reflection »

lepsze pisze:Na co ty liczysz? Zaraz znajdą jego inkarnację w USA ;D i będą go czić
z jego dobrą karmą najwyżej oberwie po nogach
No comments... wspolczucie i madrosc az bija po oczach, tylko nie wiem co bardziej.
kriskros
Posty: 15
Rejestracja: czw sie 17, 2006 07:38

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: kriskros »

Sporo emocji przelało się w tym wątku. Chyba Lama Ole wzbudza kontrowersje. Jeśli chodzi o mnie to jest ważna postać. Dzięki niemu zainteresowałem się buddyzmem i choćby przez to winien mu jestem szacunek.
Awatar użytkownika
karmapema
Posty: 440
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 09:35
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: karmapema »

kriskros pisze:Sporo emocji przelało się w tym wątku. Chyba Lama Ole wzbudza kontrowersje. Jeśli chodzi o mnie to jest ważna postać. Dzięki niemu zainteresowałem się buddyzmem i choćby przez to winien mu jestem szacunek.
Lepiej wzbudzać emocje, niżeli ginąć w tłumie :wink:
ekolog
użytkownik zbanowany
Posty: 9
Rejestracja: sob wrz 30, 2006 00:17

wciaz te watki o Ole

Nieprzeczytany post autor: ekolog »

Mi dal bardzo wiele,ale teraz otocztl sie "mlodym wojskiem"Starsi uczniowie sie smieja.Od kazdego Lamy mozna sie czegos nauczyc.Odechcialo mi sie "walczyc" z bramkarzami,przy wejciu na sale z wykladami Olego.Pisujemy do siebie listy lub przez internet.(tez przez przestrzen)
UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY - administracja forum
inter.lokutor

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: inter.lokutor »

Witajcie. Jest to moj pierwszy post! :-)

Chcialbym wyrazic swoja opinie na temat Lamy Olego.
Jest on dla mnie doprawdy zaskakujacym zjawiskiem. Przez ponad trzydziesci lat zalozyl ponad piecset osrodkow reprezentowanej przez siebie tradycji na wszystkich kontynetow. O ile wiem, chyba nikomu nie udalo sie powtorzyc jego wyczynu. Dzisiaj o tym myslalem i chyba najlepszym slowem, jakim moge go okreslic, to - genialny strateg. Ten czlowiek dziala jak zaprogramowana maszyna, i jakims cudem udaja mu sie najbardziej nieprawdopodobne rzeczy pod sloncem - np. zmobilizowanie swoich uczniow do zebrania 3 mln euro w ciagu 3 miesiecy na zakup ziemi pod tzw. Osrodek Europejski w Niemieckich Alpach. Zastanawiam sie nad tym fenomenem i doprawdy nie mam pojecia, jakim cudem to wszystko funkcjonuje w taki sposob.
W tym sensie darze Olego wielkim szacunkiem. Rowniez dlatego, ze sposob w jaki opowiada o buddyzmie jest - jak sadze - jedyny w swoim rodzaju. Np.:
Pyt: Czy to prawda, ze w buddyzmie neguje sie niesmiertelnosc duszy?
Odp.: Jest znacznie gorzej - negujemy sama dusze!
Jezeli chodzi o przypadek sangi zen z Torunia - w sandze Olego jest duze parcie na podkreslanie roznic kosztem podobienstw. Chca w ten sposob uniknac pomieszania - zeby "te same terminy nie byly defioniowane inaczej, a te same definicje nie byly przypisywane innym terminom" - co, jak zapewne wielu z Was potwierdzi, ma miejsce, ze wspomne tylko o zenistycznym "satori", co do ktorego nie udalo mi sie dociec, czy jest wyzwoleniem czy oswieceniem.
Osobiscie uwazam, ze takie podejscie jest wartosciowe w dzisiejszych czasach - gdy mamy tak wiele sciezek, tak wiele samozwanczych nauczycieli i tak wiele ksiazek w rodzaju "Droga do lepszego zycia - jak zyc szczesliwie i w zgodzie ze soba", w ktorych laczy sie chrzescijanstwo z karma itd.
Oczywiscie niektore poglady Olego dotyczace innych religii moga byc toche nieprecyzyjne - ale nauczylem sie, ze Ole mowi to wszystko wlasnie w celu podkreslenia roznic. Chodzi mu chyba o to, zeby hinduista nie byl jednoczesnie buddysta, zeby nie przychodzili do niego i do jego osrodkow ludzie, ktorzy nie wiedza, czego chca. Poza tym oczywiscie nie mieni sie tytulem religioznawcy i wobec tego do takich opinii nalezy podchodzic z dystansem.
Cale to parcie na roznice ma zapewne jeszcze inne podloze - jest to historia z podzialem sangi przy wyborze nowego Karmapy, w ktora, o ile wiem, zaangazowaly sie przedstawiciele szkol, ktore nie mialy ku temu kompetencji.
Ja sam na swoim pierwszym wykladzie Olego bylem iscie zszokowany jego ostra postawa wobec muzulmanow. Do dzisiaj charakterystycznymi cechami jego nauk sa wtracenia o islamie.
Lama Ole byl rowniez znany jako bigamista.
Tak naprawde to wszystko bardzo ladnie wpisuje sie w cala jego strategie przyciagania do osrodkow wlasciwych ludzi. Moze sie to komus nie spodoba, ale moim zdaniem Ole buduje armie, ktora jest w stanie robic takie rzeczy jak zbieranie wielkich pieniedzy i budowanie. Czy to dobrze czy zle - nie mnie oceniac. Pozostaje przy ocenie jego osoby przede wszystkim jako genialnego stratega - ktory z inspiracji swojego nauczyciela, XVI Karmapy, dokonuje szturmu buddyzmu na Zachod. Co z tego wyniknie...?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witamy na forum Inter.lokutor :)
inter.lokutor pisze:(...) Co z tego wyniknie...?
Armia powiadasz, szturm... oby zatem nie wynikła z tego wojna ;)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
pakol
Posty: 90
Rejestracja: pt mar 09, 2007 13:07
Płeć: mężczyzna
Tradycja: diamentowa droga
Lokalizacja: S-c/Będzin

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: pakol »

inter.lokutor pisze:Do dzisiaj charakterystycznymi cechami jego nauk sa wtracenia o islamie.
W świetle zderzenia się kultur islamu i zachodnich demokracji po 11 09 2001 i problemów Francji, Niemiec czy Szwecji z imigrantami muzułmanami to było jak proroctwo... ;)
Lama Ole każdego roku okrąża świat dookoła z 2 razy. Wszędzie gdzie jest spotyka ludzi, słucha opinii, czyta lokalną prasę... te ostrzeżenia nie wzięły się z nikąd - widać to coraz wyraźniej w Europie, Afryce ...
inter.lokutor pisze:Lama Ole był również znany jako bigamista.
Wiesz ilu joginów było "bigamistami"?
pawcio vel pakol
... Żadna religia nie jest ważniejsza niż ludzkie szczęście ...
gafcio
Posty: 221
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 11:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: karma kagyu

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: gafcio »

Cale to parcie na roznice ma zapewne jeszcze inne podloze - jest to historia z podzialem sangi przy wyborze nowego Karmapy, w ktora, o ile wiem, zaangazowaly sie przedstawiciele szkol, ktore nie mialy ku temu kompetencji.
-Czy chodzi Ci o wpływ przepowiedni-snu Dalajlamy,o rzece ,kóra rozwidla się?Miał rację -stało się zgodnie z tą wizją.Tylko dla jej realizacji znacząco się przyczynił, potwierdzając jedną z opcji.Więc pozostaje pytaniem:czy była to zapowiedż przyszłych poczynań,czy "proroctwo"?Może jedno i drugie?.Niestety, nie zmienia to faktu wystąpienia schizmy w tej szkole i BARDZO wielu szkód i przykrości w sandze.
Idąc dalej za pow. tekstem -parcie na korektywność wypowiedzi ma wielkie znaczenie i staje się nieodzownym czynnikiem warunkującym przetrwanie i czystość nauk danej szkoły-przekazu.Istnieją też ruchy integrujące nauki wielu tradycyjnych linii -i ma to swoje dobre strony.Wszak wszystkie prowadzą do realizacji stanu Buddy-Chwała Buddzie!
Wydaje mi się jednak,że łatwiej obserwować tarcia na styku różnych szkół(typów ludzi)niż niesnaski w obrębie jednej sangi.Moim wielkim życzeniem i nadzieją ,jest ponowne połączenie się obu nurtów rzeki.
Pozdrowaśki
Buddowie ,o których coś słyszałem ,nie istnieją poza Lamą.
rybysferyczne
konto zablokowane
Posty: 303
Rejestracja: sob sie 26, 2006 18:23

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: rybysferyczne »

z tego co wiem to mistrz zen Seung Sahn uchodzil za oswieconego, czy Lama Ole tez jest za takiego uwazany?
UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY - administracja forum
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Z lamami jak z muzykami rockowoymi. Jak Nydhal umrze, to też będą mówić, ze był oświecony, tak jak teraz mówią o Seung Sahn :]
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
macszym
Posty: 1056
Rejestracja: sob maja 05, 2007 21:40
Płeć: mężczyzna
Tradycja: BON
Lokalizacja: Zlasu

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: macszym »

Intraneus pisze:ze był oświecony,
myślę, że niejednokrotnie... cały czas nie mógł przebywać w ciemnościach :P
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
macszym pisze:
Intraneus pisze: ze był oświecony,

myślę, że niejednokrotnie... cały czas nie mógł przebywać w ciemnościach :P
Kto wie :oczami: może bezustannie w nich nie przebywał :luka:
Powodowany ciekawością kota zapytam - czy Seung Sahn był uważany gdy żył za oświeconego /cokolwiek to znaczy/?

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: booker »

kunzang pisze:Powodowany ciekawością kota zapytam - czy Seung Sahn był uważany gdy żył za oświeconego
W biografii, która ukazała się w pozycji "Strzepując popiół na Buddę" jest napisane iż uzyskał oświecenie na koniec 100-dniowego odosobnienia, podczas którego po 20h dziennie śpiewał Wielką Dharani.

Nie wiem jednak, czy odpowiedziałem na Twoje pytanie.
kunzang pisze: /cokolwiek to znaczy/?
Z pozycji Kwan Um znaczy to, że osiągnąłeś swoją prawdziwą naturę. Inne spotykane nazwy to "zrozumienie siebie", "zrozumienie swojego umysłu", "osiagnięcie natury umysłu", "osiągnięcie prawdziwego ja".

Jednak to co dzieje się dalej - z Tobą - znaczy: jak żyjesz, co robisz, w jaki sposób funkcjonujesz w tym świecie, jaki masz kierunek, jak utrzymujesz swój umysł z chwili na chwilę itd - to już jest dalsza bajka.

Dodatkowoż, jest taka - chyba sztandarowo już obiegowa fraza: "Osiągnąć oświecenie jest bardzo łatwo, utrzymać je - bardzo trudno."

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
booker pisze:(...) Nie wiem jednak, czy odpowiedziałem na Twoje pytanie.
Tak. Dziękuję :)
booker pisze: (...) Jednak to co dzieje się dalej - z Tobą - znaczy: jak żyjesz, co robisz, w jaki sposób funkcjonujesz w tym świecie, jaki masz kierunek, jak utrzymujesz swój umysł z chwili na chwilę itd - to już jest dalsza bajka.
To wyklucza wleczenie trupów i zawierzanie widmom - jak dla mnie. Podoba mi się :D
booker pisze:Dodatkowoż, jest taka - chyba sztandarowo już obiegowa fraza: "Osiągnąć oświecenie jest bardzo łatwo, utrzymać je - bardzo trudno."
To bardzo piękny slogan.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
rybysferyczne
konto zablokowane
Posty: 303
Rejestracja: sob sie 26, 2006 18:23

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: rybysferyczne »

"Osiągnąć oświecenie jest bardzo łatwo, utrzymać je - bardzo trudno."

zgadzam sie.
UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY - administracja forum
Awatar użytkownika
macszym
Posty: 1056
Rejestracja: sob maja 05, 2007 21:40
Płeć: mężczyzna
Tradycja: BON
Lokalizacja: Zlasu

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: macszym »

rybysferyczne pisze:"Osiągnąć oświecenie jest bardzo łatwo, utrzymać je - bardzo trudno."

zgadzam sie.
a ja nie. :D
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

booker pisze:W biografii, która ukazała się w pozycji "Strzepując popiół na Buddę" jest napisane iż uzyskał oświecenie na koniec 100-dniowego odosobnienia
Aha, to teraz jasne, skad ta 100-dniowa praktyka wziela taka popularnosc :D Kazdy praktykujacy ludzi sie nadzieja...

inter.lokutor pisze:Ten czlowiek dziala jak zaprogramowana maszyna, i jakims cudem udaja mu sie najbardziej nieprawdopodobne rzeczy pod sloncem - np. zmobilizowanie swoich uczniow do zebrania 3 mln euro w ciagu 3 miesiecy na zakup ziemi pod tzw. Osrodek Europejski w Niemieckich Alpach. Zastanawiam sie nad tym fenomenem i doprawdy nie mam pojecia, jakim cudem to wszystko funkcjonuje w taki sposob.
Antoine de Saint-Exupér napisal kiedys:
"Jezeli chcesz zbudowac statek, to nie zwoluj ludzi do szukania drewna, przygotowywania narzedzi, przydzielania im zadan, lecz ucz ich tesknoty za bezkresnym oceanem."

Mysle, ze to, co robi Lama Ole, dziala wlasnie w taki sposob.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

kunzang pisze:
booker pisze: (...) Jednak to co dzieje się dalej - z Tobą - znaczy: jak żyjesz, co robisz, w jaki sposób funkcjonujesz w tym świecie, jaki masz kierunek, jak utrzymujesz swój umysł z chwili na chwilę itd - to już jest dalsza bajka.
To wyklucza wleczenie trupów i zawierzanie widmom - jak dla mnie. Podoba mi się :D
booker pisze:Dodatkowoż, jest taka - chyba sztandarowo już obiegowa fraza: "Osiągnąć oświecenie jest bardzo łatwo, utrzymać je - bardzo trudno."
To bardzo piękny slogan.
Tak, tak, kolyszcie sie dalej na tych standardowych powiedzeniach i sloganach...
A-a-a- kotki dwa...
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
atomuse pisze:Aha, to teraz jasne, skad ta 100-dniowa praktyka wziela taka popularnosc :D Kazdy praktykujacy ludzi sie nadzieja...
Proszę, podaj namiary do badań statystycznych na ten temat... bo chyba nie fantazjujesz sobie, iż każdy - tworząc widmo? :oczami:
atomuse pisze:Tak, tak, kolyszcie sie dalej na tych standardowych powiedzeniach i sloganach...
A-a-a- kotki dwa...
Wiesz, przy poniższym sloganie
atomuse pisze:Antoine de Saint-Exupér napisal kiedys:
"Jezeli chcesz zbudowac statek, to nie zwoluj ludzi do szukania drewna, przygotowywania narzedzi, przydzielania im zadan, lecz ucz ich tesknoty za bezkresnym oceanem."
...to pewnie zasnę. Ten szum bezkresnego oceanu - mrrrauuu :)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

kunzang pisze:Wiesz, przy poniższym sloganie
atomuse pisze:Antoine de Saint-Exupér napisal kiedys:
"Jezeli chcesz zbudowac statek, to nie zwoluj ludzi do szukania drewna, przygotowywania narzedzi, przydzielania im zadan, lecz ucz ich tesknoty za bezkresnym oceanem."
...to pewnie zasnę. Ten szum bezkresnego oceanu - mrrrauuu :)
Napij sie yerba mate, to nie zasniesz.
rybysferyczne
konto zablokowane
Posty: 303
Rejestracja: sob sie 26, 2006 18:23

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: rybysferyczne »

w pozycji "Strzepując popiół na Buddę" jest napisane iż uzyskał oświecenie na koniec 100-dniowego odosobnienia
ale ile przyplacil, to juz wie sam tylko diabel - stal sie caly zielony i wszedzie widzial muchy ;)
UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY - administracja forum
Awatar użytkownika
nayael
Posty: 479
Rejestracja: pn paź 30, 2006 19:33
Tradycja: Seon (Szkoła Zen Kwan Um)
Kontakt:

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: nayael »

rybysferyczne pisze:
w pozycji "Strzepując popiół na Buddę" jest napisane iż uzyskał oświecenie na koniec 100-dniowego odosobnienia
ale ile przyplacil, to juz wie sam tylko diabel - stal sie caly zielony i wszedzie widzial muchy ;)
To chyba wtedy nabawił się cukrzycy?
이 뭣고?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
atomuse pisze:Tak, tak, kolyszcie sie dalej na tych standardowych powiedzeniach i sloganach...
A-a-a- kotki dwa...
atomuse pisze:Napij sie yerba mate, to nie zasniesz.
...to mam zasnąć, czy nie zasnąć? :niepewny:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
macszym
Posty: 1056
Rejestracja: sob maja 05, 2007 21:40
Płeć: mężczyzna
Tradycja: BON
Lokalizacja: Zlasu

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: macszym »

kunzang pisze:...to mam nie zasnąć, czy zasnąć? :niepewny:
znowu się sprawy komplikują... :zdziwko:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
macszym pisze:znowu się sprawy komplikują... :zdziwko:
To taki nowy świecki zwyczaj, albo obyczaj :oczami:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: pawel »

kunzang pisze:Witam
atomuse pisze:Tak, tak, kolyszcie sie dalej na tych standardowych powiedzeniach i sloganach...
A-a-a- kotki dwa...
atomuse pisze:Napij sie yerba mate, to nie zasniesz.
...to mam zasnąć, czy nie zasnąć? :niepewny:

Pozdrawiam
kunzang
Masz się napić mate! :rotfl:
a ja idę na kawusię z miodkiem (po której i tak zasnę jak niemowlę :P )
inter.lokutor

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: inter.lokutor »

pakol pisze:Wiesz ilu joginów było "bigamistami"?
Byc moze, i wcale nie przeszkadza mi to. Nie przeszkadzalo mi to tez u Lamy Olego, ale chcialem tylko wskazac na punkt, ktory moze wywolywac kontrowersje w naszym spoleczenstwie. Choc oczywiscie, najprawdopodobniej z jakoscia nauk i nauczyciela nie musi sie to klocic. I moim zdaniem sie nie kloci.
gafcio pisze:-Czy chodzi Ci o wpływ przepowiedni-snu Dalajlamy,o rzece ,kóra rozwidla się?
Nie wiem za wiele na ten temat. Wiem, ze Dalajlama nie posiada kompetencji wplywu na wybor Karmapy, przynajmniej z tego wzgledu, ze linia Karmapow zaczela sie wczesniej. A takze, ze XVII Karmapa Urdzien Trinlej byl popierany przez Chiny, co - mnie osobiscie - samo w sobie wystarcza jako argument przeciw niemu.
Moim wielkim życzeniem i nadzieją ,jest ponowne połączenie się obu nurtów rzeki.
Tez chcialbym, aby tak sie stalo. Ale to sliska sprawa.
rybysferyczne pisze:z tego co wiem to mistrz zen Seung Sahn uchodzil za oswieconego, czy Lama Ole tez jest za takiego uwazany?
booker pisze:W biografii, która ukazała się w pozycji "Strzepując popiół na Buddę" jest napisane iż uzyskał oświecenie na koniec 100-dniowego odosobnienia [...]
Lama Ole Nydahl nie jest uznawany za oswieconego. Co jakis czas wspomina o swoim poziomie realizacji jako wyzwoleniu - co oznacza mala nirwane, albo pierwszy z dziesieciu stopni bhumi.

Natomiast , jezeli chodzi o zen, to o ile mi wiadomo z ksiazki "Wprowadzenie do zen" Daeitaro Suzuki, w zenie nie ma rozroznienia na stopnie praktyki, na mala i wielka nirwane, jakiekolwiek stopnie, stan arhata czy stan oswiecenia. Na ile to zrozumialem, okreslenie "satori" obejmuje to wszystko. Byc moze stad zenisci moga sobie pozwalac na taka ekwilibrystyke ;-).
atomuse pisze:Antoine de Saint-Exupér napisal kiedys:
"Jezeli chcesz zbudowac statek, to nie zwoluj ludzi do szukania drewna, przygotowywania narzedzi, przydzielania im zadan, lecz ucz ich tesknoty za bezkresnym oceanem."

Mysle, ze to, co robi Lama Ole, dziala wlasnie w taki sposob.
Bardzo ladne. O! Bardzo ladne [bez cienia ironii]. Dziekuje Ci bardzo.
Awatar użytkownika
nayael
Posty: 479
Rejestracja: pn paź 30, 2006 19:33
Tradycja: Seon (Szkoła Zen Kwan Um)
Kontakt:

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: nayael »

inter.lokutor pisze:Natomiast , jezeli chodzi o zen, to o ile mi wiadomo z ksiazki "Wprowadzenie do zen" Daeitaro Suzuki, w zenie nie ma rozroznienia na stopnie praktyki, na mala i wielka nirwane, jakiekolwiek stopnie, stan arhata czy stan oswiecenia. Na ile to zrozumialem, okreslenie "satori" obejmuje to wszystko. Byc moze stad zenisci moga sobie pozwalac na taka ekwilibrystyke ;-).
Czasem używa się terminu Kenshō. Takie doświadczenie jest przemijające i niepełne.
이 뭣고?
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Koło Zen wg. mistrza Seung Sahna fajnie obrazuje różne poziomy oświecenia pierwsze, pierwotne, ostateczne), ale to tylko taki model/schemat jest.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: booker »

kunzang pisze:
booker pisze:Dodatkowoż, jest taka - chyba sztandarowo już obiegowa fraza: "Osiągnąć oświecenie jest bardzo łatwo, utrzymać je - bardzo trudno."
To bardzo piękny slogan.
No slogan jakich wiele, prawda. Mniemam iż rozumiesz jego funkcję.

(slogan nie mówi które to oświecenie :] w Zenie są trzy: pierwsze, pierwotne i ostateczne. Więcej na ten temat w Kompasie Zen, lub we wspomnianej Strzepując popiół... )
atomuse pisze:
booker pisze: W biografii, która ukazała się w pozycji "Strzepując popiół na Buddę" jest napisane iż uzyskał oświecenie na koniec 100-dniowego odosobnienia
Aha, to teraz jasne, skad ta 100-dniowa praktyka wziela taka popularnosc Kazdy praktykujacy ludzi sie nadzieja...
:cool:
Nie ma gwarancji, iż osiągnie się oświecenie po (czy w trakcie) 100dniowego odosobnienia, aczkolwiek "możesz osiągnąć oświecenie". Z dostępnych tu opcji, jest jeszcze: "możesz umrzeć" i "możesz oszaleć".
inter.lokutor pisze: Natomiast , jezeli chodzi o zen, to o ile mi wiadomo z ksiazki "Wprowadzenie do zen" Daeitaro Suzuki, w zenie nie ma rozroznienia na stopnie praktyki, na mala i wielka nirwane, jakiekolwiek stopnie, stan arhata czy stan oswiecenia. Na ile to zrozumialem, okreslenie "satori" obejmuje to wszystko. Byc moze stad zenisci moga sobie pozwalac na taka ekwilibrystyke .
Polecam również "Kompas Zen".

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
rybysferyczne
konto zablokowane
Posty: 303
Rejestracja: sob sie 26, 2006 18:23

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: rybysferyczne »

to kolo zen to jakis walek ;)
Z dostępnych tu opcji, jest jeszcze: "możesz umrzeć" i "możesz oszaleć".
:rotfl:
UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY - administracja forum
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

booker pisze:Nie ma gwarancji, iż osiągnie się oświecenie po (czy w trakcie) 100dniowego odosobnienia, aczkolwiek "możesz osiągnąć oświecenie".
No jak nie ma takiej gwarancji, to najlepiej osiagnac oswiecenie jeszcze przed taka 100-dniowa praktyka (odosobnieniem?).

A tak wogole to zastanawiajace, dlaczego Ty, Booker, prawie w kazdym watku misjonujesz zen. Czy nie mozesz skupic sie na danym temacie?
Awatar użytkownika
macszym
Posty: 1056
Rejestracja: sob maja 05, 2007 21:40
Płeć: mężczyzna
Tradycja: BON
Lokalizacja: Zlasu

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: macszym »

atomuse pisze:A tak wogole to zastanawiajace, dlaczego Ty, Booker, prawie w kazdym watku misjonujesz zen. Czy nie mozesz skupic sie na danym temacie?
No cóż, odnoszę wrażenie, że po prostu pisze o tym, na czym się zna, a nie paple o wszystkim... tak jak JA! :D
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
atomuse pisze:A tak wogole to zastanawiajace, dlaczego Ty, Booker, prawie w kazdym watku misjonujesz zen. Czy nie mozesz skupic sie na danym temacie?
Ke? :zdziwko:
Booker odpowiedział tylko na me pytanie - co widać jak na dłoni - i z tego rozwija się ten wątek, w którym właśnie uczestniczysz, bawiąc się w fantazjowanie między innymi na temat Bookera.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Ext
Posty: 105
Rejestracja: pn lip 12, 2004 23:14
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu
Lokalizacja: Białystok

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: Ext »

inter.lokutor pisze:
Natomiast , jezeli chodzi o zen, to o ile mi wiadomo z ksiazki "Wprowadzenie do zen" Daeitaro Suzuki, w zenie nie ma rozroznienia na stopnie praktyki, na mala i wielka nirwane,
Ja słyszałem tylko o 10 obrazach, tzw. 10 byków.. ale nie wiem czy można to wprost odnieść do obrazowania "stadiów" oświecenia. Być może jest to dydaktyczna opowiastka zen, pomagająca w zrozumieniu czegoś..
Om Mani Peme Hung
rybysferyczne
konto zablokowane
Posty: 303
Rejestracja: sob sie 26, 2006 18:23

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: rybysferyczne »

pomagająca w zrozumieniu czegoś..
podobno zrobila furore w srodowisku pasterskim :rotfl:
UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY - administracja forum
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

kunzang pisze:Booker odpowiedział tylko na me pytanie - co widać jak na dłoni - i z tego rozwija się ten wątek, w którym właśnie uczestniczysz, bawiąc się w fantazjowanie między innymi na temat Bookera.
Faktycznie. Najwidoczniej trup moich wczesniejszych (stlumionych?) wrazen wyplynal, za co serdecznie przepraszam :)

Juz nurkuje z powrotem do glebi i otchlani, pilnujac pozostalych drani :padam:
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Uważaj, zeby to dranie nie zaczęły pilnować ciebie ;)
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: booker »

rybysferyczne pisze:
Z dostępnych tu opcji, jest jeszcze: "możesz umrzeć" i "możesz oszaleć".
:rotfl:
:)
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Jess
Posty: 290
Rejestracja: ndz gru 02, 2007 19:07

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: Jess »

Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

Intraneus pisze:Uważaj, zeby to dranie nie zaczęły pilnować ciebie ;)
Umre albo oszaleje, a nie dam sie pilnowac :D ;)


Jess, moze kilka slow odnosnie tej fotki? Powod wstawienia itd. ;) Bo zdjecie nie miesci sie na moim ekranie, wiec nie moge objac go calym wzrokiem :)
Awatar użytkownika
TeZeT
Posty: 846
Rejestracja: pn sty 08, 2007 21:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Brak

Re: Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: TeZeT »

Cały czas jest teraz.
Awatar użytkownika
Kmedtrad
Posty: 36
Rejestracja: pn maja 08, 2006 12:17

Lama Ole Nydahl

Nieprzeczytany post autor: Kmedtrad »

przeniesione przez kunzanga z panelu ''Dharma''

Proszę jeśli kto może, o podanie adresu, linków stron na których można było by znaleźć nagrania audio z wykłądów lamy Olego, szczególnie w Polsce, ale i również za granicą.

Np. strona podobna do tej: http://data.mahajana.net/audio/

Przepraszam że nieprzewertowałem wszystkich działów i tematów, być może już ktoś o tym pisał, w wyszukiwarce tego nie znalazłem, dlatego proszę o pomoc.

dziękuje ....
Zablokowany

Wróć do „Buddyzm Tybetański”