Karma Kagyu a Karma Kamstang

dyskusje i rozmowy
Ronald
Posty: 5
Rejestracja: wt lis 02, 2021 14:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu

Karma Kagyu a Karma Kamstang

Nieprzeczytany post autor: Ronald »

Z racji tego że jestem nowy w Karma Kagyu dopiero teraz odkryłem cała historie z kontrowersjami na temat VIII karmapy. Jak mają sie sprawy w 2021 odnośnie podziału lini Karma Kagyu? Czy Karmapa Taje Dordze ma jakies swoje klasztory w Tybecie czy tylko zajmuje się świeckimi ośrodkami? Czy uczniowe mogą „przepływać” między tymi podzielonymi liniami przekazu w Tybecie czy pałają pewna niechęcią do siebie?

Napewno nie mam zamiaru rozdrapywać starych ran odnośnie tego konfliktu, poprostu doznałem wczoraj szoku ze w tak pokojowej „religii” dzieją się takie rzeczy i chce poznać racje obydwu stron.
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Karma Kagyu a Karma Kamstang

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

Hej Ronald. Witaj na forum :namaste:
Na pewno zabiorą tu głos bardziej kompetentne ode mnie osoby, ja tylko sprostuję, że chodzi Ci chyba o XVII Karmapę, a nie o VIII?
Jak się dokładnie mają sprawy w 2021 roku nie wiem, natomiast w Tybecie klasztory mają w tej chwili chyba tylko Chińczycy :zdegustowany:
Wikipedia podaje takie info:
W październiku 2018 obydwaj kandydaci do tytułu Karmapy, Ogjen Trinlej Dordże i Trinlej Taje Dordże, spotkali się po raz pierwszy we Francji i wystosowali wspólny list, w którym wyrażają pragnienie załagodzenia podziału w szkole Karma Kagyu
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kontrower ... II_Karmapy
Więc chyba nie "pałają do siebie niechęcią"?
A co do "pokojowej religii" - to mit. Pokojowe mogą być nauki - Buddy, czy Jezusa, natomiast zorganizowane religie, to ludzie i ich emocje, więc różnie z tym bywa. Poczytaj zresztą na tym forum (np. o prześladowaniach muzułmanów w Birmie, itd.)
Pozdrawiam!
:)
Obrazek
Ronald
Posty: 5
Rejestracja: wt lis 02, 2021 14:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu

Re: Karma Kagyu a Karma Kamstang

Nieprzeczytany post autor: Ronald »

Tak chodziło mi o 17 Karmape ( wybacz ale pisałem to na szybko w robocie)
A co do przesladowan muzułmanów przez buddystów to nie wiedziałem o tym wcześniej, wiadomo ze w każdej religii są ludzie ze swoimi dobrymi bądź złymi charakterami, niestesty jeżeli ktoś ma w sobie tyle nienawiści do drugiego człowieka nie powinien nosić mnisich szat.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Karma Kagyu a Karma Kamstang

Nieprzeczytany post autor: booker »

"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Karma Kagyu a Karma Kamstang

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witam
Ronald pisze: wt lis 02, 2021 22:54A co do przesladowan muzułmanów przez buddystów to nie wiedziałem o tym wcześniej, (...)
przykładowe tematy z forum:
Budda patrzy na pogrom
Koran
Lama Ole vs Islam
i w ramach dodatku:
anty-katoliccy buddyści

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Karma Kagyu a Karma Kamstang

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Ronald pisze: wt lis 02, 2021 15:24Jak mają sie sprawy w 2021 odnośnie podziału lini Karma Kagyu?
Dobrze jest, nie ma co rozdrabniać.

pozdrawiam
k

edit: przepraszam , chciałem coś "mądrego" napisać... można pominąć ten tu mój post.
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”