Formy medytacyjne - ruchome czy statyczne?

dyskusje i rozmowy
lasirene
Posty: 9
Rejestracja: sob lut 04, 2012 20:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: dzogczen

Formy medytacyjne - ruchome czy statyczne?

Nieprzeczytany post autor: lasirene »

Pewnie większość z Was będzie uważało, że to głupie pytanie, ale od długiego czasu mnie to nurtuje :zawstydzony: . Sprawa dotyczy jidamów, które "coś robią" poza siedzeniem ;). Mam tu na myśli postaci w zjednoczeniu albo tańczące dakinie. Wiecie, trochę głupio jest wyobrażać siebie w formie tańczącej dakini która zastygnęła i stoi na jednej nodze mając drugą wygiętą pod dziwnym kątem, no albo formy yab-yum... Więc jak to jest w medytacji na takie formy - mają się poruszać, czy nie?
elwis
Posty: 189
Rejestracja: sob cze 07, 2008 16:50
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Kwan um
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Formy medytacyjne - ruchome czy statyczne?

Nieprzeczytany post autor: elwis »

Czemu niby medytacja nie miałaby być w ruchu? U nas na przykład jest dość sporo form ruchomych: pokłony, praca zen, medytacja w chodzeniu, w pewnym sensie również śpiewy. Poza tym bardzo miło wspominam mantra yogę z krysznowcami i jogę, też bardzo dobre formy praktyki, choć z trochę innego podwórka. Wydaje mi się, że dobrze jest mieć trochę tego i trochę tego.
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Formy medytacyjne - ruchome czy statyczne?

Nieprzeczytany post autor: paolo »

Zacznę od tego: czy jidam porusza się czy też nie ważniejsze jest zrozumienie po co medytuje się na formy jidama i jakie jest znaczenie, symbolika jidama itd. Bez tego wyobrażanie sobie jidamów np. w ruchu będzie co najwyżej rodzajem egzotycznej praktyki z umysłem. W istocie nie ma znaczenia czy jidam porusza się czy pozostaje w jakieś stycznej pozycji. Ale...bywają takie praktyki w których jidam porusza się np. przyjmują taneczne pozycje itd. Oczywiście dotyczy to tylko form stojących. Czasem jest tak, że dotyczy to wizualizacji przed tobą np. w guru jodze VIII Karmapy wyobraża się niezliczone formy dakiń mądrości, które cały czas tańczą i grają na bębenkach damaru(czyli, że nie tylko tylko tańczą, ale jednocześnie robią sporo hałasu :yahoo:) . W innych medytacjach może być tak, że ty sam wyobrażając sobie siebie w formie jidama poruszasz się i wykonujesz określone aktywności. Niestety nie podam ci przykładu takiej praktyki ponieważ te które znam należą do sekretnych pouczeń, które nie są publicznie przekazywane. Jeśli zaś chodzi o formy jab jum, to są one statyczne ponieważ nie chodzi tutaj o seks ;) :oczami: Ogólnie mówiąc w medytacji jab jum docelowo jesteś jednocześnie obiema formami, które symbolicznie ukazują nierozdzielność pustki i świetlistości, mądrości i współczucia, metody i mądrości itp. Żeńska forma(jum)jest symbolem pustki/pierwotnej mądrości, która "obejmuje" wszystkie zjawiska, które wyrażone są przez męska formę(jab), która symbolizuje aspekt świetlistości. Jest to jeden z poziomów objaśniania form jab jum. Więc to czy formy poruszają się czy też nie, ma drugorzędne znaczenie. Podsumowując: w różnych medytacjach jidama można spotkać się z fazami praktyki w których jidam porusza się, ale rzadko dotyczy to podstawowych form medytacji. Poza tym, w każdej formie praktyki jidama spotkasz się z dynamicznymi elementami np. podczas fazy powtarzania mantr wykonuje się różne wizualizacje np. wysyłania światła, przyciągania różnych właściwości itd. itd. To tyle w skrócie.
odczuwaj dobro
lasirene
Posty: 9
Rejestracja: sob lut 04, 2012 20:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: dzogczen

Re: Formy medytacyjne - ruchome czy statyczne?

Nieprzeczytany post autor: lasirene »

Aha, no to skoro w guru jodze VIII Karmapy te dakinie tańczą to i moja też będzie tańczyć :). Dzięki za info :namaste:
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Formy medytacyjne - ruchome czy statyczne?

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Ogólnie mówiąc w medytacji jab jum docelowo jesteś jednocześnie obiema formami
Potwierdzam. Ciekawe ćwiczenie mentalne.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Formy medytacyjne - ruchome czy statyczne?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
nataliablanka pisze: czw cze 29, 2023 14:55Potwierdzam. Ciekawe ćwiczenie mentalne.
lecz nie o nie w praktykach yab-yum chodzi /nie na nim się one opierają/, i uważane jest takie podejście za przeszkodę w rozwinięciu tych praktyk /blokuje ono wgląd/.

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Formy medytacyjne - ruchome czy statyczne?

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

W sensie takim, że jednak domyślnie istota ludzka jest skoncentrowana na jednym ciele, swoim czy bóstwa. Wczucie się równocześnie w dwie formy w sposób stabilny przełamuje pewne przyzwyczajenie. No i nie traktowanie tej drugiej formy jako obiektu pożądania, czegoś, co się zdobywa. Jeśli to jest tobą, to nie ma co zdobywać. Własnego oka czy nosa się nie pożąda ani nie zdobywa.

Trochę się człowiek zastanawiał, bo oczywiście standardowa reakcja jest pod pop-Kamasutrę, i chyba jeszcze sporo osób przez to przejdzie, łącznie ze mną na starcie.
Gdzieś tam na forum przemknęło, że 'ja nie chcę traktować wszystkich istot jak swoje matki, ja chcę je traktować jak swoje kochanki', ze słusznym komentarzem: 'a na jakim etapie związku?'
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”