Instrukcje do medytacji Dzogczen

dyskusje i rozmowy
surdik
Posty: 95
Rejestracja: sob paź 08, 2011 14:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: nie wiedziałem co tu wpisać

Instrukcje do medytacji Dzogczen

Nieprzeczytany post autor: surdik »

Od kogo moge takie instrukcje otrzymać? Czy może są zawarte w jakiejś książce? Jeśli tak to jakiej?
Chodzi mi o taką prostą praktykę (obecności?), gdzie nie ma wizualizacji, poruszania się, intonacji.
Tylko spoczywanie w naturalnym stanie.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Instrukcje do medytacji Dzogczen

Nieprzeczytany post autor: booker »

Krótko siedze w Dzogchen (więc jeżeli coś poplątam prosze "starszego" mnie poprawć :) )
surdik pisze:Od kogo moge takie instrukcje otrzymać? Czy może są zawarte w jakiejś książce? Jeśli tak to jakiej?
W zasadzie w Dzogchen primo potrzebne jest otrzymanie tkzw. wprowadzenia bezpośredniego. Robi to mistrz dzogchen. Można o tym poczytać w książkach (np. ksiązki Chogyala Namkhaia Norbu Rinpoche) ale mówi się jasno, iż z książek przekazu nie daje się "dostać". Co ciekawe, wprowadzenie (transmisje) można otrzymać również poprzez internet. Do tego jednak potrzebne jest skontaktowanie sie ze społecznością dzogchen w celu otrzymania instrukcji do transmisji przez webcast (ponieważ w jej trakcie wykonuje się z nauczycielem praktykę). Najbliższa taka internetowa transmisja będzie 20 listopada.

Kontakt do wspólnoty w Polsce masz na http://www.dzogczen.pl/
surdik pisze:Chodzi mi o taką prostą praktykę (obecności?), gdzie nie ma wizualizacji, poruszania się, intonacji.
Czytales juz o tym. Jest to praktyka klasycznej uwaznosci, czyli np. notowanie w umysle tego co sie robi gdy się to robi.

Jest pewna róznica między uważnościa a obecnością. W sensie w dzogchen to drugie oznacza stan kontemplacji, który też ma odpowiednie charakterystyki (np. brak percepcji czasu, przestrzeni, podmiotu i przedmiotu).
surdik pisze:Tylko spoczywanie w naturalnym stanie.
Jak rozumiem tego nie da się tak hop-siup zrobic. Potrzebne jest najpierw wprowadzenie a następnie praktyka, która wpierw doprowadza do stanu kontemplacji (a nie jest to to samo, co uwazność). Wiec wykonuje się ku temu rożne praktyki, z których główną jest Guru Yoga - jest to wizualizacja tybetańskiej litery A na niebieskim tle otoczona kolorowymi pręgami w kolorach tęczy, tkzw. tigle wraz z intonowaniem dźwięku "aaa" na rozluźnieniu kończąc.

Dopiero kiedy się nauczy wchodzić w stan kontemplacji, przebywanie w naturalnym stanie oznacza bycie niewytrąconym ze stanu kontemplacji. Kolejno integruje się ten stan w każdej czynności - to znaczy uczy się by nie być wytrącanym ze stanu kontemplacji w ramach cyklu dnia i nocy. Normalnie nie jest to tak po prostu możliwe "tylko spoczywanie w naturalnym stanie" więc wykonuje się Guru Yogę (i inne) aby powracać do stanu kontemplacji.

Tak czy siak by te praktyki działały potrzebne jest otrzymanie bezpośredniego wprowadzenia od mistrza.

Tak to się ma w ramach tego - jak rozumiem - co przekazuje Namkhai Norbu Rinpoche. W ramach np. Yungdrung Bon nie jest to dokładnie takie samo, np. mogą być wymagane praktyki wstępne Ngondro.

Niestety nie wiem jak jest w tradycji Niyngma.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
surdik
Posty: 95
Rejestracja: sob paź 08, 2011 14:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: nie wiedziałem co tu wpisać

Re: Instrukcje do medytacji Dzogczen

Nieprzeczytany post autor: surdik »

Dziękuję za wyjaśnienia.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”